تورمالین

 تورمالین در رنگ های صورتی، سیاه، آبی و سبز یافت می شود. هیچ کانی در طبیعت به این اندازه در رنگ های مختلف دیده نشده است. تورمالین بر اثر حرارت دادن و سپس سرد کردن و یا مالش دادن دارای الکتریسته ساکن می گردد و می تواند تکه های ریز کاغذ را به خود جذب کند. به دلایل مختلفی از جمله فرمول شیمیایی پیچیده آن، تورمالین را به طور مصنوعی نمی توان تولید کرد.

مشخصات اپتیکی تورمالینت و میزان نسبتا بالای شکست نور و پدیده چند رنگی قوی این کانی، ویژگی خوبی برای تشخیص این کانی است.

 

مشخصات اپتیکی تورمالینت و میزان نسبتا بالای شکست نور و پدیده چند رنگی قوی این کانی، ویژگی خوبی برای تشخیص این کانی است.

 

 
**************************************
سنگ تورمالين به رنگهاى سياه,سبز,صورتى و حتى به صورت بى رنگ وجود دارد.تورمالين سبز به درمان مسموميتهاى خونى,بيماريهاى عفونى, كم خونى و مجراى لنفاوى كمك ميكند.اعصاب را آرام و قدرت تمركز را زياد ميكند.سرطان در مراحل اوليه اش توسط تورمالين مداوا ميشود تفاوت جزئى در رنگ هاى سبز متنوع باعث درمان قلب بيمار ميشود.تورمالين سبز پيوندها را مستحكمتر و هماهنگى نظم و درك خانواده را زياد ميكند و ارتعاشات خلق و خوى را متعادل ميسازد. اين سنگ مختص نشان قوچ(فروردين) است و متعلق به چاكراى قلب است.

تورمالين سياه گردش خونى را فعال و قلب را تقويت ميكند و باعث افزايش حس بويايى است.اين نوع تورمالين ما را در برابر نيروهاى منفى دنيوى و غيره حمايت ميكند به همين دليل بايد آن را هميشه با خود داشته باشيم . همچنين ميتواند در برابر حسادتها و رشك ورزيدن هايى كه ما را احاطه كرده است در امان نگه دارد. اين سنگ تحت صورتهاى فلكى عقرب( آبان ),قوچ (فروردين) قراردارد.

تورمالين آبى صاحبش را با جنس مونث سازگارتر ميكند.ريه ها,حنجره,غده تيروئيد,هورمونها و سيستم ايمنى بدن را نيرو ميبخشد.مشكلات مربوط به تمركز را رفع ميكند و بيمايهاى روانى را تسكين ميدهد.تورمالين صورتى (روبليت) سرگيجه را درمان ميكند و حافظه و قلب را نيرو ميبخشد.بيماريهاى مربوط به ناخن ها و اعصاب را درمان ميكند. اين سنگ براى درمان بعضى گونه هاى نازايى , بيماريهاى دستگاه تناسلى و مسائل مربوط به عادت ماهيانه است.

اين سنگ نگرانيها, سرخوردگيها يا ناكاميهاى در ارتباطات و يا زندگيهاى مشترك بين زوج ها را از بين ميبرد . تورمالين صورتى به ما در اراده احترام به خود و قدرت بيان ميدهد. نيروى تمركز را درما زياد ميكند و عوارض بيمارييهاى روان تنى را درمان ميكند. نيروى عشق و دلباختگى را در ما بيدار و تنظيم ميكند و نوسانات قوى براى شادى,شور و هيجان در زندگى را منتشر ميكند. تورمالين صورتى مختص علائم قوچ(فروردين) ترازو (مهر) و عقرب (آبان) است.
*****************************************

تورمالین هندوانه‌ای

Watermelon Tourmaline تورمالین هندوانه‌ای

چه مناسبتی از شب یلدا به‌تر برای نوشتن در مورد جواهری به نام تورمالین هندوانه‌ای؟

در پست Bi-Color Tourmaline قبلا عکس‌هایی از تورمالین‌های چندرنگی منتشر کرده بودم، که از آن‌جمله تورمالین‌های هندوانه‌ای هم بودند، به طور کلی تورمالین از آن‌دسته سنگ‌های قیمتی است که تنوع رنگی بالایی دارد و رنگ‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی را در این سنگ مشاهده می‌کنیم، یکی از خاصیت‌های جالب این سنگ قیمتی خاصیت وجود چند رنگ در یک قطعه از کریستال تورمالین است که به آن “چند رنگی” می‌گوییم.

همین خاصیت در سنگ قیمتی تورمالین باعث شده یک تلفیق رنگی بسیار زیبا و عالی در این تورمالین‌ها وجود داشته باشد که رنگ‌های سبز و سفید و قرمز به گونه‌ای بسیار زیبا کنار یک‌دیگر قرار بگیرند و تلفیق شوند و تورمالین هندوانه‌ای را به‌وجود بیاورند. این نوع تورمالین بسیار کم‌یاب است و معمولا رنگ‌هایی که در تورمالین هندوانه‌ای وجود دارند بسته به میزان کاتیون‌های رنگی موجود در کریستال تورمالین بستگی دارد.

watermelon tourmaline تورمالین هندوانه‌ای

ردیف قرارگیری این رنگ‌ها دقیقا همانند هندوانه که رنگ پوسته‌ی بیرونی آن سبز و بعد از آن لایه‌ی سفید نازکی قرار گرفته و در وسط رنگ قرمز را داریم،‌ است.

معمولا برای استفاده از این نوع تورمالین سعی نمی‌کنند آن را به گونه و شکل خاصی تراش بدهند و فقط کریستال اصلی تورمالین را به صورت لایه لایه برش می‌دهند تا برای استفاده‌های زینتی آماده شوند.

منبع تصاویر:

wikipedia.org و gemstonesandbeads.co.uk

منبع :http://blog.naimi.ir/watermelon-tourmaline